Nie każda osoba zadłużona to dłużnik. Ponadto nie każdy zadłużony oraz nie każdy dłużnik ma zdolność kredytową na poziomie, który uniemożliwia zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Zaskoczony? W takim razie przydadzą Ci się informacje z tego artykułu. Przeczytaj, w jaki sposób poruszać się po sektorze pożyczkowym dla zadłużonych. Gdzie znajdziesz oferty warte uwagi, a jakiego typu ogłoszenia mogą być niebezpieczne.
Co to znaczy być zadłużonym?
Zadłużenie oznacza brak spłaty zobowiązania w wyznaczonym terminie. Data płatności świadczeń finansowych jest z reguły wyszczególniona w umowie o dany produkt, a przekroczenie jej, jest równoznaczne z powstaniem długu. Jeśli zwłoka trwa minimum 2 miesiące, a kwota pozostała do spłaty to więcej niż 200 zł, osoba, która nie wywiązała się umownego terminu, może na wniosek wierzyciela zostać wpisana do Krajowego Rejestru Dłużników.
Z kolei zgodnie z polskim prawem osoba zadłużona to każdy, kto jest zobowiązany oddać jakiemuś podmiotowi (osobie prywatnej, firmie, instytucji bankowej) określone środki pieniężne, ale termin płatności jeszcze nie upłynął. Status osoby zadłużonej nie oznacza więc, że pożyczka czy faktura nie została spłacona w terminie. Świadczy jedynie o tym, że istnieje jakaś należność do uregulowania. Kiedy czas na spłatę minie, a osoba zadłużona nadal nie odda pożyczonej kwoty, wtedy staje się dłużnikiem posiadającym zadłużenie.
Kto oferuje sprawdzone pożyczki dla zadłużonych?
Dodatkowe finansowanie w postaci pożyczki dla zadłużonych można uzyskać:
- w firmach pożyczkowych,
- w lombardach,
- od osób prywatnych.
Nie znajdziesz takiej oferty w banku, który ma rygorystyczną politykę analizy zdolności kredytowej. Wpisy w rejestrach dłużników najczęściej uniemożliwiają podpisanie umowy z tą instytucją.
Z jakich sprawdzonych pożyczek może skorzystać zadłużony?
To, jakie opcje są dostępne dla osoby zadłużonej lub dłużnika zależy oczywiście od wielu czynników. Wśród oferty dla osób w nieco trudniejszej sytuacji finansowej znajdują się produkty bez sprawdzania BIK lub bez sprawdzania baz, natomiast dla osób z komornikiem — pożyczki z dostawą do domu lub na czek GIRO.
Aby określić, jakich dokładnie usług szuka zadłużony, należy znać odpowiedzi na kilka pytań.
- Czy posiada stały dochód?
- Czy negatywne wpisy na jego temat znajdują się w bazach danych skupiających informacje kredytowe i gospodarcze?
- Na jakim etapie wymagalności znajduje się dług? Czy firma podejmuje działania windykacyjne we własnym zakresie, czy w wyniku postępowania sądowego egzekwuje go komornik?
Bez względu na złożoność i stopień trudności sytuacji, dodatkowego finansowania warto szukać wśród firm pożyczkowych, czyli najbezpieczniejszego rozwiązania na rynku pozabankowym.
W przeciwieństwie do lombardów i osób prywatnych takie przedsiębiorstwa są regulowane zapisami w ustawie antylichwiarskiej oraz o kredycie konsumenckim i kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Firmy pożyczkowe stosują się do nałożonych prawnie limitów kosztów, a w przypadku podpisania umowy, klient ma 14 dni na zmianę zdania i odstąpienie, co nie zdarza się w przypadku pożyczek zaciąganych w lombardach czy u prywatnych inwestorów — sprawia to, że częściej można się tam spotkać z nieuczciwymi praktykami i lichwą.
Jak działa sprawdzona pożyczka dla zadłużonych?
Sprawdzone pożyczki dla zadłużonych, czyli takie, które są oferowane przez rzetelne i działające legalnie podmioty, to świadczenia stricte dla osób w trudnej sytuacji finansowej.
Jak to możliwe, że bank uznaje klienta za niezdolnego do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania, a firma pożyczkowa daje zielone światło?
Oba podmioty korzystają z tych samych baz i w podobny sposób analizują zdolność kredytową, jednak sektor pozabankowy bierze na siebie większe ryzyko braku spłaty świadczenia w zamian za wyższe koszty.
Usługa firmy pożyczkowej będzie zatem droższa, ale dostępna nawet przy zadłużeniu czy komorniku.
Jak rozpoznać, że pożyczka jest bezpieczna?
Długi są ogromnym obciążeniem psychicznym oraz sprawiają, że działamy często pod presją czasu, a to nie sprzyja rzetelnej i spokojnej analizie dostępnych ofert.
Wykorzystują to różnego rodzaju oszuści i lichwiarze. W efekcie pożyczka, zamiast pomóc, wpędza w jeszcze większe tarapaty.
Co można zrobić, aby się przed tym uchronić, oprócz omijania szerokim łukiem podejrzanych pożyczkodawców prywatnych i szemrane lombardy?
- Sprawdzać firmy pożyczkowe w rejestrach Komisji Nadzoru Finansowego czy Związku Przedsiębiorstw Finansowych.
- Weryfikować firmy w KRS lub CEiDG wykorzystując NIP.
- Używać zaufanych porównywarek jak np. https://pozyczasz.pl/pozyczki/dla-zadluzonych/. Takie witryny pozwalają wyszukać najlepsze pożyczki dla zadłużonych od sprawdzonych i zaufanych firm.
- Zdecydować się na promocyjne produkty, na przykład „pierwsza pożyczka za darmo”, by uniknąć jakichkolwiek kosztów świadczenia.
- Czytać opinie internautów i byłych klientów. Sprawdzać sekcje komentarzy pod artykułami o chwilówkach.
Jeśli firma, której ofertę analizujesz, nie widnieje w rejestrach, nie ma na jej temat komentarzy albo opinie są niepochlebne – zrezygnuj z jakiejkolwiek współpracy.
Pożyczki niesprawdzone, czyli uwaga na oszustów
Jeśli mimo wszystko wydaje Ci się, że pożyczka od osoby prywatnej będzie dobrym rozwiązaniem lub myślisz, że nie masz innego wyjścia (co najczęściej nie jest prawdą), zachowaj dużą ostrożność.
Portale ogłoszeniowe zawierają setki takich ogłoszeń, lecz niestety za większością z nich stoją lichwiarze.
- Przed podpisaniem umowy zadbaj o to, byś dokładnie rozumiał każdy jej zapis, znał rzeczywistą roczną stopę zobowiązania (RRSO) i całkowitą kwotę do spłaty.
- Porównaj wszystkie parametry z innymi ofertami tego typu na rynku, by ocenić czy nie są zawyżone. To samo zrób z odsetkami naliczanymi w przypadku spóźnienia ze spłatą i ewentualnymi karami z tego tytułu.
- Pod żadnym pozorem nie ubezpieczaj spłaty pożyczki samochodem lub nieruchomością.
- Nie płać za nic z góry.
- Uważaj na swoje dane osobowe - one również mogą zostać przedmiotem oszustwa, a przy ich pomocy może dojść do wyłudzenia.
Komentarze (0)