czwartek, 25 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Kto jest narażony na uczulenie na słońce i jak radzić sobie z tym problemem?

Uczulenie na słońce objawia się wysypką skórną, zaczerwienieniem i swędzeniem oraz pieczeniem skóry. Często pojawia się wiosną, gdy mamy do czynienia z pierwszym mocniejszym słońcem i nie zadba się o odpowiednie zabezpieczenie skóry. Warto wiedzieć, kto jest narażony na uczulenie na słońce i jak radzić sobie z tym problemem?


Kto jest narażony na uczulenie na słońce?

Przede wszystkim uczulenie na słońce może dotyczyć osób, które mają do tego genetyczne predyspozycje, to znaczy podobny problem występuje u członków rodziny. Najczęściej wrażliwość na słońce dotyczy osób o jasnej karnacji, czyli wysokim fototypie skóry. Uczulenie na słońce może również występować u osób, które chorują na atopowe zapalenie skóry. Większa wrażliwość na słońce występuje wraz z wiekiem w przypadku skóry dojrzałej. Warto wiedzieć, że uczulenie na słońce może wystąpić także w przypadku osób przyjmujących leki światłouczulające. W tym przypadku jest to związane właśnie ze stosowaniem takich leków bądź niedawnym skończeniem kuracji. Skóra jest wrażliwa jeszcze przez nawet 4 tygodnie, dlatego wśród przeciwwskazań do zabiegu laseroterapii jest właśnie przyjmowanie leków światłouczulających. Alergia na słońce występuje także wtedy, gdy stosuje się napary z niektórych ziół, co w szczególności dotyczy dziurawca, rumianku, nagietka, skrzypu polnego, które stosowane są zarówno doustnie w formie naparów, jak i w formie wcierek czy w przypadku rozszerzania porów skóry przed dalszymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Małe czerwone wykwity skórne mogą czasem przybierać formę pęcherzy.  


Jak zapobiegać uczuleniu na słońce i jak radzić sobie z tym problemem?

Wiedząc, że ma się problem z reakcją alergiczną na słońce, warto sięgnąć po preparaty przeciwhistaminowe, które mogą złagodzić objawy alergii. Oczywiście najlepszą profilaktyką jest regularne stosowanie kremów z filtrem UV. Warto w przypadku jasnej karnacji wybierać kremy chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB z faktorem SPF 50. Osoby o bardziej śniadej karnacji mogą sięgnąć po faktor SPF 30, jednak nie powinno się stosować niższych stopni ochrony, bo wtedy jest ona znikoma i złudna. Jednocześnie przy stosowaniu kremów ochronnych nie wystarczy ich jednorazowe nałożenie. Trzeba aplikację powtarzać co kilka godzin, najlepiej co 2-3 godziny. W ten sposób można zapewnić optymalną ochronę dla swojej skóry. Gdy przebywa się nad wodą i korzysta się z kąpieli, po każdej należy umyć skórę, a ponadto nałożyć ponownie krem z filtrem UVA/UVB. W przypadku uczulenia na słońce można stosować również produkty łagodzące podrażnienia. Jest wiele domowych sposobów na podrażnioną przez słońce skórę. Można stosować kompresy ze zsiadłego mleka, maślanki lub kefiru, które dobrze działają na swędzenie i wysypkę i łagodzą te objawy. Ponadto na zaczerwienienia na skórze możesz zastosować papkę z zielonego ogórka. Dodatkowo warto wypić szklankę mleka kokosowego, które odżywi skórę od środka. W domowej apteczce na pewno masz wapno. Calcium z witaminą C pomaga nie tylko na ukąszenia owadów, ale również na uczulenie na słońce. Stosuj także balsam głęboko nawilżający. Możesz wybrać taki, który przeznaczony jest dla skóry atopowej. Ponadto pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Pij dużo wody, najlepiej 2 litry dziennie. Pamiętaj, że owoce też są cennym źródłem wody, a dodatkowo witamin i minerałów. Warto sięgnąć choćby po banany. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.