Warto przeczytać

Kredyty konsolidacyjne - czym są, kto może je wziąć i czy warto?

Kredyty to bardzo często wybierana forma wsparcia finansowego, z której środki przeznacza się na określony (np. hipoteka) lub dowolny cel (kredyt gotówkowy). Gdy ktoś ma kilka lub kilkanaście zobowiązań, może połączyć je w jedno. Służy temu konsolidacja. Czym ona jest, kto się na nią decyduje i czy warto?


Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to usługa bankowa polegająca na połączeniu wielu zobowiązań w jedno. Dzięki temu klient, zamiast uiszczać kilka rat miesięcznie w różnych terminach, spłaca tylko jedną. Bank dzieli koszty i dysponuje nimi pomiędzy placówkami, z których zapożyczyła je dana osoba. Wysokość miesięcznych wydatków jest niższa od sumy dotychczasowych zobowiązań. Wiąże się to również z wydłużeniem okresu kredytowania.


Aby otrzymać zgodę na konsolidację, trzeba wykazywać zdolność kredytową. Bank wylicza ją na podstawie m.in. rodzaju zatrudnienia czy wysokości dochodów. Każda placówka ma swoje własne wymagania dotyczące rodzaju dokumentów, jakie trzeba dostarczyć, a także może w nieco inny sposób obliczać zdolność klienta do pozyskania świadczenia. Dlatego dochodzi do sytuacji, w których kredytobiorcy w jednym banku otrzymują kredyt konsolidacyjny, a w innym nie.


Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja to opcja dla każdej osoby, która spłaca jednocześnie kilka zobowiązań i wykazuje zdolność kredytową. Ze względu na wzrost łącznej kwoty do spłaty oraz wydłużenie okresu kredytowania nie każdy uznaje tę opcję za korzystną dla siebie. Na konsolidację zwykle decydują się ci, którzy chcą zaprowadzić porządek w swoich sprawach finansowych. Takie rozwiązanie pomaga im uniknąć ewentualnego zapomnienia o którejś z rat, a także zapanować nad wieloma różnymi terminami na uiszczanie spłat.


Poza tym konsolidacja sprawdza się u osób, które w najbliższym czasie spodziewają się osłabienia własnej sytuacji finansowej i obawiają się, że spłacanie rat w obecnej wysokości będzie dla nich problemem. Dzięki połączeniu stawek w odpowiednim czasie, mogą uchronić się przed finansową katastrofą.


Konsolidacja to dla sporego grona kredytobiorców odpowiedź na rosnące stopy procentowe. Gdy w wyniku sytuacji gospodarczej na świecie raty rosną, klienci nie zawsze radzą sobie z nadążaniem za zmianami. Połączenie zobowiązań w jedno pomaga zapanować nad kredytami i zmniejszyć nieco comiesięczne wydatki. Trzeba wziąć pod uwagę źródła swoich zapożyczeń, ponieważ banki najchętniej konsolidują kredyty od banków, a niekoniecznie przychylnie spoglądają na pożyczki spoza nich. Wszystko zależy od ustaleń konkretnej placówki.


Jak znaleźć kredyt konsolidacyjny dopasowany do własnych potrzeb?

W sieci znajduje się ranking z kredytami konsolidacyjnymi. Jest dostępny na stronie https://www.bankier.pl/smart/kredyty-konsolidacyjne . To zestawienie gromadzące wszystkie aktualne propozycje od banków dostępnych w Polsce. Na samej górze witryny użytkownik może skorzystać z kalkulatora kredytowego, który wymaga wprowadzenia dwóch danych – wartości pożyczki i czasu jej spłaty w miesiącach. Po wpisaniu informacji poniżej generuje się zestawienie dopasowane do potrzeb klienta.


Każda opcja oznaczona jest logiem banku, a obok niego znajdują się kluczowe dane dotyczące oferty. Pierwszą z nich jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Kolejna przedstawia łączną kwotę do spłaty, jaką klient będzie musiał uiścić w ramach całego okresu zobowiązania. Trzecia prezentuje miesięczną ratę, czyli koszty, które najbardziej interesują osoby spodziewające się słabszej sytuacji finansowej. Pozwala im to oszacować, jak bardzo obniżą się ich wydatki w skali miesiąca.


Po kliknięciu ikony oznaczonej literą „i” przy miesięcznej racie użytkownik dostaje dostęp do większej ilości informacji. Najważniejszą z nich jest ta dotycząca prowizji dla banku. Czasami okazuje się, że placówka wymaga jeszcze uiszczenia dodatkowej opłaty, co zwiększy koszty całościowe konsolidacji. Najkorzystniej jest szukać tych z oznaczeniem „0%”. Za pomocą przycisku „Dalej” użytkownik może przejść na witrynę z formularzem kontaktowym do konkretnego banku.


Czy warto brać kredyt konsolidacyjny?

Decyzja o kredycie konsolidacyjnym jest bardzo indywidualna. Każdy musi samodzielnie oszacować, czy jest w stanie ponieść wyższe łączne koszty i dłużej spłacać zobowiązanie w zamian za odciążenie swojego bieżącego budżetu. W niektórych przypadkach jest to jedyny sposób na ratunek. Nie zawsze konsolidacja jest jednak koniecznością. Bardzo często to dobrowolna decyzja kredytobiorcy, który chce wprowadzić porządek do swoich spraw finansowych.


Dzięki połączeniu kredytów w jeden nie trzeba pamiętać o wielu terminach spłat każdej raty z osobna. Klient ustala dowolny dzień, w którym zamierza uiszczać opłaty. Najkorzystniejszym wyborem jest data po wpływie wynagrodzenia i na taką kredytobiorcy zwykle się decydują. Konsolidacja może zatem nie tylko uratować sytuację finansową, ale również wpłynąć na komfort osoby zadłużonej i ułatwić jej pozbycie się zobowiązań.


Dlaczego warto korzystać z rankingów kredytowych?

Rankingi kredytowe to ogromne udogodnienie dla osób zainteresowanych konsolidacją. BANKIER Smart pozwala na szybkie porównanie w jednym miejscu najważniejszych ofert na rynku m.in. z Santandera czy Alior Banku. Nie trzeba dzwonić do banków ani nawet odwiedzać ich placówek stacjonarnych. Wystarczy wprowadzić wymagane dane na stronie, aby dowiedzieć się wszystkiego, co niezbędne do wyboru najkorzystniejszej opcji.


Zestawienie pozwala zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Na dodatek za jego pośrednictwem można od razu skontaktować z danym bankiem, by poznać więcej szczegółów i dopełnić formalności. Współczesne technologie pozwalają nie tylko na porównywanie konsolidacji online, ale również na załatwienie jej bez wychodzenia z domu. Wszelkie dokumenty da się złożyć przez internet. W zestawieniu widać również oferty oznaczone symbolem "Wysoka przyznawalność". Świadczy to o tym, że klient ma tam największe szanse na pozyskanie świadczenia.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.