Warto przeczytać

Jakie witaminy na włosy warto suplementować?

O pięknie włosów świadczy przede wszystkim ich zdrowie. Włosy, które są w dobrej formie, nie wypadają w zbyt dużych ilościach, w odpowiednim tempie rosną, nie są rozdwojone na końcach, nie puszą się i nie przetłuszczają nadmiernie. Co ważne, na każdy z tych aspektów wpływają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, w tym także dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Niestety, nie zawsze udaje się zapewnić prawidłową ich podaż wraz z pożywieniem. Jakie zatem witaminy na włosy warto suplementować, by poprawić ich kondycję i gęstość?


Czego potrzebują włosy?

Chcąc wiedzieć, jakie witaminy mają szczególne znaczenie dla dobrej kondycji włosów, warto zacząć od generalnego przyjrzenia się potrzebom organizmu w tym właśnie zakresie. Witaminy to bowiem nie wszystko - trzeba też pamiętać m.in. o makroskładnikach i mikroelementach, bez których ani rusz!

  • Białka 

Codzienne funkcjonowanie organizmu wiąże się m.in. ze stratami w zakresie azotu białkowego. Jedną z przyczyn owych strat jest wzrost włosów. Konieczne jest zatem bieżące uzupełnianie protein, co może przełożyć się m.in. właśnie na stały, optymalny przyrost długości włosów. Co ważne, gdy białka w stosunku do energii jest w diecie zbyt mało, może dochodzić także do zmian w pigmentacji czy strukturze włosów. Wynika to m.in. z tego, że białka zawierają w sobie aminokwasy, jak chociażby L-cysteinę czy L-metioninę, a te są jednymi z kluczowych substancji dla budowy łodygi włosa.[1]

  • Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) 

NNKT, czyli kwasy z rodziny omega-3 i omega-6, korzystnie oddziałują na kondycję włosów, jak również skóry czy paznokci. Ich niedobór skutkuje przyspieszeniem procesów starzenia się. Co ważne, tłuszcze są też niezbędne do odpowiedniego wchłaniania witamin A, D, E oraz K.

  • Mikroelementy 

W tym m.in. miedź, żelazo, cynk czy mangan, które zmniejszają ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego. W przypadku włosów jest to o tyle istotne, że wiele szkodliwych oksydantów (wolnych rodników) powstaje na skutek zabiegów pielęgnacyjnych, np. farbowania, prostowania czy suszenia.


Najważniejsze witaminy na włosy

Witaminy to składniki, które muszą być dostarczane w odpowiednich ilościach – ani zbyt mała ich podaż nie jest korzystna, ani też zbyt duża. Co więcej, nie ma czegoś takiego jak witaminy „ważne” i „ważniejsze”. Wszystkie są bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Warto pamiętać, że organizm ludzki jest całością i jeśli w jednym obszarze coś „nie działa”, bardzo szybko odbija się to także na innych aspektach jego funkcjonowania. Dlaczego o tym mowa? Ponieważ niezwykle istotne jest zrozumienie, że tak naprawdę każda z witamin – w mniej lub bardziej bezpośredni sposób – oddziałuje na włosy.

Jest jednak pewna grupa, która jest w tym kontekście szczególnie odpowiedzialna za kondycję włosów – o jakich witaminach na włosy warto zatem pamiętać?

  • Biotyna - należy do witamin z grupy B, a inaczej określa się ją witaminą B7 lub H. Gdy dostarcza się jej zbyt mało, może dojść m.in. do nadmiernego wypadania włosów. W celu jej uzupełnienia warto spożywać mleko, żółtka jaj, wątróbkę czy takie warzywa, jak np. kalafior lub świeży groch.

  • Kwas pantotenowy - kolejna witamina na włosy z grupy B (określana inaczej jako B5). Jej niedobory mogą powodować m.in. zaburzenia pigmentacji włosów. Duże ilości kwasu pantotenowego można znaleźć przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, a także np. w grzybach, jajach czy drożdżach.

  • Witamina B12 - inaczej: kobalamina. Jest niezwykle istotna dla wielu procesów biochemicznych. W kontekście jej wpływu na stan włosów szczególnie ważne jest to, że ma znaczenie dla prawidłowego podziału cebulki włosa. Niestety, witaminę B12 dostarcza się w znacznej większości z produktów odzwierzęcych, stąd też jej suplementacja może okazać się konieczna dla wegetarian i wegan (najlepiej skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem).

  • Kwas foliowy - znany też jako witamina B9. Największe jej ilości można znaleźć w produktach roślinnych, zwłaszcza ciemnoliściastych warzywach. Co ważne, najlepiej włączyć je do diety w postaci surowej, ponieważ foliany (w tym także kwas foliowy) są niezwykle wrażliwe na działanie wysokich temperatur, a co za tym idzie - wszelkiego rodzaju obróbkę termiczną. Dlaczego są to tak ważne witaminy na włosy? One także biorą udział w procesie podziału cebulki.

  • Witaminy A, C, E - zostały ujęte razem, ponieważ szczególnie warto podkreślić, że są to najsilniejsze naturalne antyoksydanty. Jak to zostało wcześniej opisane, działanie wolnych rodników jest niezwykle niekorzystne dla włosów, a im więcej oksydantów dostanie od nas organizm, tym lepiej będzie sobie z nimi radził.
    Jak zatem widać, jest to dobre potwierdzenie na wcześniejsze słowa - naprawdę wszystkie witaminy są istotne dla zdrowia włosów, skóry i paznokci (także te, które nie zostały tutaj opisane). Należy zatem pamiętać o ich dostarczaniu, a jeśli nie jest to możliwe, pomocna może okazać się suplementacja. Warto w tym zakresie wybierać produkty, które są dedykowane właśnie tym konkretnym obszarom, jak np. Vitapil na włosy, skórę i paznokcie. Zawiera w sobie m.in. wszystkie opisane wyżej witaminy z grupy B, wymienione aminokwasy (L-cysteinę oraz L-metioninę), żelazo, cynk, miedź i wiele innych składników, które mają za zadanie poprawić kondycję włosów i nadać im zupełnie nowego blasku!


Źródła:
Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., Charzewska, J. (red.) (2020) Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
Bajcer, M., Wpływ witamina antyoksydacyjnych na skórę i ich znaczenie w kosmetologii [w:] Wolska, A. (red.) Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia Nr 1 (1)/2016, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie 
Gryszczyńska A., Witaminy z grupy B - naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, Postępy Fitoterapii nr 4, 2009, s. 229-238.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.