Powszechny stereotyp głosi, że osobom w wieku czterdziestu i więcej lat bardzo trudno jest znaleźć pracę, zwłaszcza, jeśli nie mają doświadczenia na konkretnym stanowisku. "Trudno" nie znaczy jednak, że jest to niemożliwe. Istnieją skuteczne sposoby, aby osoby 40 plus znalazły wymarzone zatrudnienie, nawet, jeśli wcześniej nie pracowały w danym fachu,
Liczni pracodawcy poszukują młodych - to znaczy, w wieku poniżej czterdziestu lat - najlepiej wykwalifikowanych i mogących poszczycić się bogatym doświadczeniem zawodowym na konkretnym stanowisku kandydatów do pracy. Wydawałoby się zatem, że osoby po czterdziestce, zwłaszcza, jeśli nie mają udokumentowanego doświadczenia w określonej branży, są bez szans. Tymczasem wcale tak nie jest. Sprawdźmy, w jaki sposób znaleźć wymarzone zatrudnienie, mając czterdzieści lub więcej lat, ale nie posiadając doświadczenia. Jest na to kilka dobrych sposób.
Dobre CV to podstawa
To, że nie ma się udokumentowanego doświadczenia na określonym stanowisku czy w sektorze, nie oznacza braku jakichkolwiek osiągnięć zawodowych. Należy pamiętać, że praca w licznych branżach owocuje nabyciem umiejętności, które są bardzo poszukiwane na rynku pracy, zwłaszcza, jeśli poszczycić się nimi mogą osoby, których kariera trwa od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.
Aby potencjalny pracodawca poznał je i docenił, osiągnięcia te należy mu w profesjonalny sposób zaprezentować. Czyli oczywiście napisać i przedstawić dobre CV, wraz z listem motywacyjnym i innymi dokumentami. W tym celu najlepsza opcją jest skorzystanie z profesjonalnego kreatora CV, dzięki któremu można sporządzić życiorys na najwyższym poziomie - z pewnością nie utonie on w zalewie innych. Nad CV można też oczywiście popracować samodzielnie, posiłkując się szablonami z edytorów tekstu, te jednak są mocno standaryzowane, przez co nasz dokument nie będzie się odróżniał od tych, jakie składają inni kandydaci.
Pracując nad życiorysem, warto poznać przykładowe CV do pracy.
Co powinno się znaleźć w życiorysie, aby zwiększył szansę na uzyskanie zatrudnienia:
1) Dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon, adres e-mail.
2) Profil osobisty - tu zwarte są informacje o celach zawodowych i tym, co można zaoferować firmie. Ta część nie zawsze jest wymagana, zdecydowanie jednak warto ją dołączyć, ponieważ przykuwa uwagę rekrutera.
3) Umiejętności zawodowe - czyli wszelkie specjalistyczne kwalifikacje, znajomość języków obcych, obsługa komputera, itd. Im ich więcej, tym lepiej.
4) Doświadczenie zawodowe - wszystkie swoje dotychczasowe stanowiska i wykonywane obowiązki.
5) Wykształcenie.
6) Zainteresowania, hobby - warto o nich wspomnieć, gdyż mogą wpłynąć na pozytywne postrzeganie kandydata.
7) Klauzula zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Profesjonalnie sporządzone CV to wielki krok w stronę sukcesu.
Sieć kontaktów i profile internetowe
W poszukiwaniu pracy, również przez osoby czterdzieści plus, ogromnie pomaga rozbudowana sieć kontaktów. Dzięki nim można łatwiej trafić na atrakcyjne oferty w sam raz dla siebie, czy poznać pracodawców prowadzących rekrutację. Sieć taką budować można, rejestrując się na portalach internetowych takich jak Linkedin - https://pl.linkedin.com/ .
Kontakty zawodowe to wielki atut w ręku osób poszukujących pracy. Niezależnie od wieku, zdecydowanie warto podtrzymywać kontakty z osobami zajmującymi się rekrutacją. Ogromnie ułatwi to znalezienie zatrudnienia.
Tradycyjne portale z ogłoszeniami
Oprócz nawiązywania kontaktów zawodowych, niezbędne jest przeglądanie na bieżąco ofert pracy na tradycyjnych portalach ogłoszeniowych czy w prasie. Należy uważnie je czytać, gdyż a nuż trafi się pracodawca poszukujący osoby po czterdziestce. Samo zapoznawanie się z ogłoszeniami to oczywiście nie wszystko. Im więcej CV - rzecz jasna profesjonalnie napisanych i dostosowanych do konkretnych firm - wyślemy, tym większa szansa zna zlezienie pracy.
Podnoszenie kwalifikacji
Popularne przysłowie głosi, że na naukę nigdy nie jest za późno. To stuprocentowa prawda. Dotyczy to również umiejętności zawodowych. Poszukując pracy po czterdziestce, koniecznie trzeba przeznaczyć czas wolny na podnoszenie kompetencji. Rynek oferuje obecnie szeroki wybór szkoleń, webinarów, książek/poradników, szkół podyplomowych i studiów, kursów czy możliwości indywidualnej pracy z mentorem. Wiele z tego typu ofert jest dostępne dla każdego, także pod względem cenowym.
Zarazem zdecydowanie dobra opcją jest szukanie ofert wolontariatów i staży na stanowisku, na jakie chcielibyśmy aplikować. Pozwalają one z jednej strony zdobyć doświadczenie, z drugiej - co może jeszcze ważniejsze - nawiązać kontakt z pracodawcą. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć zatrudnienie u kogoś, kto już nas zna i wie, czego może się po nas spodziewać.
Własna działalność
Przed osobą po czterdziestce, która chciałaby pracować dla konkretnej firmy (bądź w określonej branży), ale nie może się poszczycić wymaganym doświadczeniem, stoi otworem droga, wkroczenie na którą zdecydowanie warto rozważyć. Jest nią otworzenie własnej działalności gospodarczej i nawiązanie współpracy - przykładowo doradczej czy szkoleniowej - z wymarzonym pracodawcą. Na pewno pomoże w tym przebieg dotychczasowej kariery i zdobyte w jej trakcie umiejętności. Pozwoli to nie tylko znaleźć zatrudnienie dla dobrych warunkach, ale też na dzielenie się własnymi doświadczeniami, wiedzą czy kompetencjami.
Mówiąc krótko, znalezienie nowej pracy w wieku czterdziestu i więcej lat wcale nie jest niemożliwe, nawet, jeśli nie ma się wymaganego doświadczenia. Wystarczy tylko włożyć nieco wysiłku w poszukiwanie zatrudnienia.
Komentarze (0)